Szerző Téma: egyhetes túra  (Megtekintve 7682 alkalommal)

Nem elérhető Gabi

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 1
    • Profil megtekintése
egyhetes túra
« Dátum: 2008. július 16. - 12:25:30 »
Sziasztok Túrázók!
Július végén szeretnék a Retyezátban egy hetes túrát tenni a férjemmel. Mivel autók nincs, így a

tömegközlekedés szolgáltatásait vesszük igénybe, s mint ahogy már kiokultam a keresgélések

eredményezte információkból, többszörös átszállással egészen barátságos áron eljutunk Ohaba

de Sub Piatra-ba. És ezzel el is érkeztem kérdéshegyeim lábához. Amennyiben jól tájékozódtam,

létezik egy kisbusz hálózat ,,Maxi-Taxi" néven, akik egészen a Carnic túristaházhoz felvisznek.

Szereztem egy menetrendet is hozzá, melyben pl. 11.15-kor indul egy járat. A mi vonatunk

11.12-kor érkezik az ohaba de sub piatrai állomásra, legalábbis menetrend szerint. Így adódik

máris az első kérdés: Honnan indulnak a kisbuszok a vasútállomáshoz képest, és van-e esély

ilyen kicsi időintervallumban az elérésükhöz, mivel a legközelebbi csak 14.30-kor indul Carnic

felé? A Retyezát oldal tanulmányozásakor rájöttem, hogy a gyalogtúrákhoz a legmegfelelőbb

kiindulópont az Encián (Gentiana) ház lenne, Persze ahoz ismét adódtak a kérdések, méghozzá

tucatjával: Milyen messze van Carnictól az Encián ház? Mennyire meredek illetve nehezen

járható az odavezető túristaút? A túristaházban elegendő-e a hálózsák használata, vagy ajánlott a

polifom is? Milyen valutával érdemes menni, váltsak már itt Magyarországon forintért lejt, vagy

vigyek inkább forintot esetleg eurot és váltsam ott, lehetséges-e euróban fizetni a túristaházban

és megéri-e? Van-e áram a házban, amivel pl. vízforralót lehetne üzemeltetni? Információim

szerint az étkezés teljesen a hátizsákban található dolgokra összpontosul, ez azt jelenti, hogy 6-7

napra elegendő tartós élelmiszerrel megrakottan kell a túristaházba érkezni? Célszerű kissebb

gázpalackot vinni konzervek megmelegítéséhez? Akad viszonylag elérhető távolságon belül

kenyér vagy más élelmiszerbeszerző hely? Több helyen is olvastam, hogy bár július vége,

augusztus eleje meleg nyári hónapnak számít, a  Retyezátban komoly hidegre is fel kell készülni,

nem beszélve az esőzésekről.  Ez viszont meleg és többrétegű holmit igényel, az egy hetes

elemózsiával együtt, tehát óriási hátizsákkal szabad csak a túrának nekivágni? Ja és még egy

dolog motoszkál bennem. Több helyről hallottam, hogy a medvék még a városba is sokszor

ellátogatnak élelemért. Elképzelhető, hogy a Retyezátban a túristaúton medvével találkozunk?

Kérlek benneteket, hogy tapasztalataitokat, információitokat osszátok meg velem. Előre is

nagyon köszönöm.
Gabi

Nem elérhető petra

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 5
    • Profil megtekintése
Re: egyhetes túra
« Válasz #1 Dátum: 2008. július 16. - 12:52:23 »
Szia Gabi!
 4 éve járunk a Retyibe, így vannak már tapasztalataim. Mi is mindíg Carnicnél hagyjuk az autót, és onnan indulunk a Gentiana-hoz. A kavicsos út, amin elindulsz felfelé egyáltalán nem meredek, csak finoman emelkedik. Amikor letérsz az útról a kék jelre, át kell kelnetek egy patakon, de ott van híd. Ezután az erdőbe érve vannak meredek szekeszok, de nem olyan vészes, simán teljesíthető nagy zsákkal is. Nekünk a Carnic-től a házig kb. 2 órába szokott telni, szóval nem vészes.
Elég a hálózsák, hizsen kényelmes matracos ágyak vannak.
Szerintem a legjobb, ha váltasz itthon lejt (tapasztalataim alapján).
Áram naponta 1 órán keresztül van, általában este 8-9 óráig, mert csak egy generátoruk van.
Mi míndig viszünk gázpalackot, mert bár áram van arra az egy órára a világításhoz, de én még dugaljt nem nagyon láttam, bár igaz, hogy nem is kerestem.
Semmi élelmiszerbeszerző hely nincs, így amit viszel, azt eszed.
Valóban elég hideg van reggel, és este, és jók az értesüléseid, miszerint sok az eső. Gyakorlatilag szinte minden nap esik valamikor.
4 év alatt még soha nem találkoztam medvével, pedig évente 4szer megyünk. A nyomát már láttam, de Bartok CSaba azt mondta, hogy nem mutatkoznak az ember előtt. Viszont Rocky-val, a menedékház rókájával valószínűleg minden este találkoztok majd.
Remélem tudtam segíteni valamit.
Jó utat. Üdv,
Petra

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 278
  • peterbud
    • Profil megtekintése
    • www.retyezat.ro
Re: egyhetes túra
« Válasz #2 Dátum: 2008. július 16. - 14:19:41 »
Szia Gabi!

Petra szinte minden kérdésedet megválaszolta, azokra nem is térnék ki. Ami a maxi-taxit illeti: ez a buszjárat a vonattal érkező hátizsákosokra van kihegyezve, szerintem bevárja, ha késik a vonat (ami egyébként most már jó eséllyel valami csili-vili új motorvonat lesz, legalábbis ilyet láttam legutóbb). Amúgy Ohaba még falunak is kicsi, pár házikó az egész.

Áram: igaz, hogy most már napelemes áramfejlesztő is van, nem hiszem hogy hozott elektromos berendezéseket lehetne üzemeltetni, ez elsősorban a ház áramigényeinek kielégítésére szolgál. Tehát vízforralót ne, ellenben gázfőzőt mindenképpen vigyetek. Ha kértek, a menedékházas ad langyos vizet, azt kevesebbet kell melengetni, hogy forró legyen.

Jó utat, szép időt! Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető retyezat

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 38
  • Erdély ékköve a Retyezát hegység
    • Profil megtekintése
    • Retyezát
Re: egyhetes túra
« Válasz #3 Dátum: 2008. július 25. - 13:56:41 »

RUDOLF EMLÉKMŰ!!!!!
 
 Mindenképpen látogassátok meg!

 Brazi tol 12 km re a Tomeasa gát felé, a Riul Mare folyó túlsó partján, áll egy emlékmű, Rudolf Magyar királyfi emlékére helyezték el .
Nagyszerü érzés látni, ne hadjátok ki!
Hamarosan leirás lesz róla a térképekben is.
retyezat