Szerző Téma: Milyen a Retyezát?  (Megtekintve 23186 alkalommal)

Nem elérhető zsuzsi

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 2
    • Profil megtekintése
Milyen a Retyezát?
« Dátum: 2008. június 21. - 13:36:01 »
Kedves Mindenki!

Szerintetek milyen a Retyezát-gerinctúra a Radnai-havasok gerinctúrához  képest nehézségben meg időjárásban (július elején)? Még nem voltam a Retyezátban de a Radnai havasokban igen.
Olvastam a Bukura-csúcs környéke meg a Zárt kapuk szakasz környéke meredek, nehezen járható. Tudom hogy a Zárt kapuknál van kerülőút, de úgy olvastam, az is meredek, esős időben nehéz szakasz.
Szóval az érdekelne, hogy mennyire parázós hely a Retyezát női szemmel, nagy zsákkal.
Zsuzsi

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 278
  • peterbud
    • Profil megtekintése
    • www.retyezat.ro
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #1 Dátum: 2008. június 22. - 15:02:58 »
Szia Zsuzsi!

Komplett gerinctúrát nem csináltam (igazából a Radnaiban sem, csak Borsa és Újradna között, de úgyis az a mérvadó), viszont általánosságban az alábbiakat tudom mondani:

- több benne a szintezés, mint a Radnaiban (nem számolgattam, de érzésre)
- a nehezen járható/veszélyes részeket tényleg kikerüli a gerincút (piros sáv)
- több benne a meredek szakasz (sok helyen nem vacakolnak szerpentinekkel, felküldenek direktbe a gerincen)
- A Retyezát kb. a Radnai és a Magas-Tátra között van jellegre

Ami a mostani helyzetet illeti, a múlt hétvégén voltunk kint, és a Bukura-kaputól a Zsudele hágóba felvezető ösvényt helyenként még többé-kevésbé csúszós hó borította. Ezért itt-ott kikerültük a nedvesség miatt szintén csúszós (hosszú füvek), oldalirányban elég meredek hegyoldalban, de egy ponton visszafordultunk, mert nem akartuk kísérteni a szerencsénket. Kis zsákkal voltunk és túrabottal. Nem tudom mennyire olvad el a hó addigra amikor szeretnél menni, de ha nem javul eleget, nagy zsákkal nem ajánlom, hacsak nincs hágóvasad és jégcsákányod, és/vagy tapasztalatod.

Egyébként a Pelága és a Papusa környékén járható a gerinc, de ott is voltak még óvatosságra intő meredek hófoltok.

Ha tudsz várni július végéig - augusztusig, akkor biztosan és egyszerűen járható lesz az út mindenhol, most még nem feltétlenül.

Üdv: Péter
« Utoljára szerkesztve: 2008. június 22. - 15:06:57 írta admin »
Budai Péter (admin)

Nem elérhető zsuzsi

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 2
    • Profil megtekintése
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #2 Dátum: 2008. június 23. - 11:59:34 »
Kedves Péter!

Köszi az infót!
Zsuzsi

Nem elérhető petra

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 5
    • Profil megtekintése
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #3 Dátum: 2008. július 01. - 12:20:18 »
Szia Zsuzsa!
A mi csapatunk évente 4-5 túrát csinál meg. Általában májusban, augusztusban, októberben és decemberben.  Én egy vékony lány vagyok, és még így is sikerült a túrákat negcsinálnom 20 kilós zsákkal a hátamon. Azt nem mondom, hogy könnyű, és rengeteg kitartás kell hozzá, de meg lehet csinálni. Elég meredek, sziklás terep, de meg lehet szokni. A sziklák néha csúszósak, de meglátod, ha azok. Arra készülj fel, hogy patakokon kell átkelned köveken ugrálva, és úgy közlekedsz, hogy folyik alattad a víz. Mindennek ellenére lenyűgöző a táj, és mindent megér!
Vasárnap (júni 29) jöttem haza, és már csak nagyon kicsi hófoltok vannak, tökéletesen járható a Peleaga és a Papusa is. Mi most a kusztura csúcsra mentünk, de átsétáltunk a Peleagara is.
Sok sikert,Petra

Nem elérhető kalandtura

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 15
    • Profil megtekintése
    • Kalandtura
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #4 Dátum: 2008. július 02. - 08:47:05 »
Sziasztok!
A múlt hétvégén voltam egy csapattal a Retyezátba. Egy gerinctúrát terveztem be ami nagyon jól sikerült és csodálatos volt .Ez a Peleaga csúcstól kezdődőt és egész a Retyezát csúcsig, érintve a Bucura I., Bucura II.majd vissza (a Retyezát csúcstól nem a sárga jelzésen jöttünk vissza hanem a gerincen ahol helyenként II.- III. nehézségű  utak akadtak.) Ezt a gerincet télen nyáron ajánlom mindenkinek mert nagyon szép

Nem elérhető petra

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 5
    • Profil megtekintése
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #5 Dátum: 2008. július 02. - 11:07:16 »
Sziasztok!
Valóban gyönyörű az előbb említett útvonal, de télen szerintem ne nagyon próbálja meg senki, sőt május előtt semmi esetre sem.
Mi 2 éve márciusban voltunk fent, bár szigorúan vezetővel (Nagyon jóban vagyunk Bartok Csabával, így ő jött velünk, valamint a kisebb fia, Alpár).
Mi csak a Peleagara mentünk fel, és visszafelé a Bukura-nyergen akartunk menni le a Gentianahoz. Végülis ott jöttünk, de Csaba rugdosott lépcsőt a nyergen lévő hófalba, és azon vezetett le egyesével minket. Tette a lábunkat a fokokba. (Az ott lévő román turistákat is ő vezette le, mert az egyikük elindult egyedül, persze elesett, és hason csúszott végig a nyereg lábáig. Valami csoda folytán nem lett semmi baja, de nem mertünk odanézni, mikor csúszott. Főleg, hogy Csaba előtte mesélte el, hogy valakit úgy kanalaztak össze egy ilyen csúszás útán, mivel nekicsapódott egy sziklának)
Szóval nem akarom elvenni a kedvét senkinek, de télen nem olyan egyszerű a Retyezát!
Üdv, Petra

Nem elérhető kalandtura

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 15
    • Profil megtekintése
    • Kalandtura
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #6 Dátum: 2008. július 03. - 00:39:31 »
Szia Petra!
Nem tudom miért nem lehetne megmászni télen a gerincet??Sőt talán könyebb mint most mert nem kell annyi követ megmászni:)
Mi márciusban szoktunk jókat túrázni mikor Erőss Zsolt barátom tartja a téli tanfolyamot. Sátorban vagy  a Bucura tónál a házban alszunk és téli viszonyok közt is szép túrákat lehet csinálni.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 278
  • peterbud
    • Profil megtekintése
    • www.retyezat.ro
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #7 Dátum: 2008. július 03. - 10:59:51 »
Sziasztok!

Petra valószínűleg azoknak szánta a figyelmeztetést, akik nem annyira jártasak a téli magashegyi túrázásban. A lényeg az, hogy lehet menni télen is, nyáron is, csak mindenki a saját felkészültségének és tapasztalatának megfelelő túrát válassza!  ;D

Apropó, Petra, a Buta mh. árairól és a menedékházasokról tudnál nekünk infókat adni?

(idén egyébként majdnem én is elmerészkedtem az Erőss Zsolt-féle téli táborba, de nem jött össze)

BP
« Utoljára szerkesztve: 2008. július 03. - 11:02:01 írta admin »
Budai Péter (admin)

Nem elérhető kalandtura

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 15
    • Profil megtekintése
    • Kalandtura
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #8 Dátum: 2008. július 03. - 11:45:46 »
Sajnálhatod is.De szívesen várunk a 2009 márciúsi táborba. Idén hagyományokhoz híven megint lesz alap és haladó sziklamászó tábor  a Köközi szorosban (Szept.8.-14. közt.)
Bővebb információt a hopardi oldalán vagy az enyémen (www.hoparduc.hu )lehet olvasni.

Nem elérhető petra

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 5
    • Profil megtekintése
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #9 Dátum: 2008. július 08. - 14:18:01 »
Szia admin!
Ezek szerint nem kaptad meg az emailt!
A Buta menedékházban 20 lei/fő/éj kell fizetni, és magyarok laknak fent. Van egy 55-60 közti hölgy, egy 75 körüli hölgy és a "főnök" egy ősz, szakállas férfi. Mindegyikük tud magyarul.
Jól láttad a helyzete, valóban a kevésbé tapasztaltaknak szántam a figyelmeztetést, mivel én is az volta, és értek meglepetések a hófalakkal!
Ja, és én jobban szeretek köveken mászkálni!!
Üdv: Petra

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 278
  • peterbud
    • Profil megtekintése
    • www.retyezat.ro
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #10 Dátum: 2008. július 08. - 14:31:07 »
Szia Petra!

De megkaptam, válaszoltam is, csak elfelejtettem kimoderálni a kérdésemet innen miután okafogyottá vált :)  A lényeg a lényeg, felkerültek az infók a menedékház bemutatásához. Még egyszer köszi, és bocs a kavarásért!

Üdv: Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető Gabriel

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 2
    • Profil megtekintése
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #11 Dátum: 2008. július 17. - 15:46:37 »
Sziasztok!

Szerintetek milyen időre lehet számítani szeptember közepén a Retyezátban?

Tervezek egy pár napos túrát. Tulajdonképpen az érdekel, hogy mikor van a legkevesebb csapadék

Előre is köszönöm a válaszokat

Nem elérhető kalandtura

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 15
    • Profil megtekintése
    • Kalandtura
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #12 Dátum: 2008. július 17. - 21:32:44 »
Szeptemberben már van mikor havazott.Augusztus szerintem jobb idő.

Nem elérhető Gabriel

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 2
    • Profil megtekintése
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #13 Dátum: 2008. július 18. - 10:19:30 »
Kedves Har8d!

(Azt hiszem ezen a néven szoktál fórumozni)

Inkább sok hó mint eső ;D

Én úgy tudom, hogy általában szeptemberben a legstabilabb az időjárás a hegyekben.

Nem elérhető kalandtura

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 15
    • Profil megtekintése
    • Kalandtura
Re: Milyen a Retyezát?
« Válasz #14 Dátum: 2008. július 18. - 21:18:46 »
Nézd ki kell próbálni, de én már többször is áztam fáztam szeptemberbe. Most juni 28. án 2C fok volt viharos széllel. Aki nem volt felkészülve igazán fázott, és néhány sátor szakadt is a Bucura tónál. Természetesen az időjárás nagyon változó nem lehet ezt így megmondani de szeptemberben lehűl az idő nagyon, és ha csapadékosra fordul ott biztos hó vagy havas eső formájában esik .Én Erdélyben nőttem fel és tapasztalatból mondom hogy 1000m felett szeptemberbe bármire lehet számítani.

(Igen HA8RD  néven is szoktam fórumozni .)