Szerző Téma: Baléja  (Megtekintve 7752 alkalommal)

Nem elérhető Wolf

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Baléja
« Dátum: 2015. június 26. - 00:37:59 »
Arról van valakinek tapasztalata, hogy a Baléja-rétet dél felől (Murgusa-patak) vagy kelet felől, a Borbát-víz felől meg lehet-e közelíteni? A 2003-as Dimap-térképem szerint a Murgusa völgyéből megy fel egy szaggatott vonal, még a 4-es sorszám is rajta van, és a térkép hátulján lévő táblázatban is fel van sorolva ez az út az "Útvonalak a menedékházakhoz" rovatban. De a műholdképen csak erdőt látok ott, és más térképek sem jeleznek ott az ég világon semmit. (Pl. ez: http://www.arcgis.com/home/webmap/viewer.html?url=http%3A%2F%2F89.137.17.94%3A6080%2Farcgis%2Frest%2Fservices%2FMuntii_Nostri%2F06_Base_Retezat%2FMapServer&source=sd.) Meg hát ugye a Baléja-ház is jó ideje elhagyatott.

Nem elérhető Wolf

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Re:Baléja
« Válasz #1 Dátum: 2015. június 26. - 00:48:17 »
http://www.tenereclub.ro/harti/carpatii_meridionali/Retezat/muntii_retezat_cabana_baleia_www.tenereclub.ro.jpg

Ezen is rajta van, igaz, csak szaggatottal. Meg ház ez sem tűnik egy mai kiadásnak. :-)))

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 278
  • peterbud
    • Profil megtekintése
    • www.retyezat.ro
Re:Baléja
« Válasz #2 Dátum: 2015. június 26. - 07:52:37 »
Szia!

Az úttal kapcsolatban biztosat sajnos nem tudok mondani. Nagyon ritkán járt rész ez, így még a térképen jelzettnek feltüntetett útvonalak sincsenek mindig olyan jó állapotban. Az általad említett út régen biztos létezett, és lehet hogy ma is megvan még nyomokban, de azért nem alapoznék rá, csak amolyan "felderítő tevékenység" jelleggel venném be a programba, ha arra járnék (azzal az eshetőséggel is számolva, hogy kudarcba fullad a próbálkozás). A Borbátvíz útján a hírek szerint aránylag jól lehet közlekedni mostanában. A Baléjánál pedig egy 2010-ben épült védkunyhó helyettesíti az egykori menedékházat.

Üdv: Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető Wolf

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Re:Baléja
« Válasz #3 Dátum: 2015. június 30. - 10:12:59 »
Van az az út, amit Hobicából megy fel a Baléja-rétre (tehát nem a Borbát-völgybe be, hanem abból jobbra kikanyarodva), és állítólag még terepet jobban tűrő autókkal is járható időnként. Ez kábé biztosnak tűnik gyalog – csak éppen marha hosszú. Azt olvastam egy román nyelvű fórumon (Google translate-tel...), hogy egy társaság bepróbálkozott vele, de irtó hosszú volt és unalmas. Valszleg pláne az, ha Pujtól számítjuk. Kb. 22 km... :-\ Gyakorlatilag egy nap elmegy rá, és nincs benne sok élvezet.

Szóval arra gondoltam, viszek bringát, és Pujból feltekerek, úgy azért hamarabb megvan, bemelegítésnek nem is rossz. Viszont sajnos csak a Transsylvania IC szállít bringát, és az is csak július 5-ig, 6-ától menetrendváltozás lesz, és onnantól nem lesz rajta bringaszállító kocsi. Szóval egyelőre itt vagyok elakadva, még kutakodok. (Nem tudom, mennyire esélyes mondjuk Déván vagy Piskiben bringát bérelni. Esetleg Hátszegen.)

Jó lenne megnézni ezt a keleti részt is, meg szívesen küldenék róla GPS-tracket is, azért támadnék erről az oldalról. De ha ennyire nehezen megvalósítható, akkor lehet, hogy kihagyom.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 278
  • peterbud
    • Profil megtekintése
    • www.retyezat.ro
Re:Baléja
« Válasz #4 Dátum: 2015. július 02. - 16:43:51 »
A (Puj-)Hobica-Baléja utat én sem tenném meg gyalog, a bringa viszont jó ötlet. Hogy miért pont nyáron nem szállítanak kerékpárt a vonaton, azt valahogy nehezen értem... Helyi bérlésről sajnos nem tudok nyilatkozni, csak annyit, hogy a Google ad találatot a "inchiriere biciclete hateg" keresésre - egyes panzióknál említik. Aztán, hogy tényleg lehet-e...
Budai Péter (admin)

Nem elérhető Wolf

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Re:Baléja
« Válasz #5 Dátum: 2015. július 02. - 23:38:19 »
Igen, az inchiriere biciclete-kereséssel én is próbálkoztam. Az első érdemi találat (mármint ha nem adsz meg helységnevet a keresésben), a bukaresti Raitabike, akik az országban több helyütt adnak bérbe jó minőségű bringákat, és ahol egy nagyon segítőkész srác válaszolt is a levelemre, de lényegében nem tudott segíteni, mert eddig nem terjed a hatáskörük. Aztán megtaláltam a www.turistinfo.ro-t, ahol be lehet pipálni a bringabérlős helyekre szűrést, de mindenütt csak telefonszám van, amivel nem mertem próbálkozni, ahol mégis ki lehet nyomozni az e-mail címet, ott angol levélre nem válaszolnak. Meg azért nem biztos, hogy ezen az úton: www.panoramio.com/photo/37986218 szívesen tekernék 22 km-t 7-8%-os átlagos emelkedés mellett 4 napi menetfelszereléssel egy olyan bérelt „panziós” bringán, amit aznap hajnalban láttam először. :)